Mangaļsalas apkaime
Mangaļsala jeb Mangaļsalas apkaime atrodas Rīgas Z daļā un robežojas ar Vecāķu apkaimi, bet pa ūdeni tai ir robežas ar Vecdaugavas, Vecmīlgrāvja un Daugavgrīvas apkaimēm. Robežas - Daugava, Audupe, Vecdaugava, līnija no Vecdaugavas līdz Rīgas jūras līcim, Rīgas jūras līcis. Apkaimes kopējā platība ir 803,6 ha.
Dabas parks „Piejūra” ir trešais vecākais dabas parks Latvijā un dibināts 1962.gadā. Tas izvietots Mangaļsalas apkaimes mežainajā Z daļā. Tas tika veidots daudzu retu piejūras biotopu aizsardzībai. Īpaši nozīmīgi ir tādi biotopi kā embrionālās kāpas, priekškāpas, mežainas jūrmalas kāpas un veci boreāli meži. Daudz retu augu un dzīvnieku sugu. Caur šo Piejūras dabas parku iet viens no nozīmīgākajiem putnu migrācijas ceļiem Eiropā.
Mangaļsalas apkaimē ietilpst arī neliela daļa Vecdaugavas dabas lieguma (tā kopējā platība ir 233 ha). Vecdaugavas dabas liegums ir nozīmīga klaju iekšzemes kāpu pļavu ar kāpsmildzeni un jūrmalas pļavu aizsardzības teritorija, lielākā jūrmalas armērijas atradne Latvijā un nozīmīga putnu ligzdošanas vieta. Teritorijā konstatētas 10 Latvijā un Eiropā aizsargājamas putnu sugas.
Kopumā Mangaļsalā īpaši aizsargājamās dabas teritorijas aizņem 358,0 ha jeb 44,6% no visas apkaimes kopplatības. Šis rādītājs ir lielāks nekā dabas un apstādījumu teritoriju rādītājs, jo īpaši aizsargājamo dabas teritoriju robežās atsevišķām vietām ir noteikts neitrālās zonas statuss, kurās ir cits zemes izmantošanas veids.
20,7% jeb 166,6 ha no Mangaļsalas apkaimes noteikti kā apbūves ar apstādījumiem teritorijas, no kurām visvairāk (nepilni 146 ha) ir dzīvojamās apbūves ar apstādījumiem teritorijas, pieļaujot jaunas, retinātas un ar apstādījumiem bagātas dzīvojamās apbūves attīstību Mangaļsalas centrālajā daļā un ap Stāvvadu ielu, kas nav īpaši aizsargājamās dabas teritorijas. Atsevišķas mazākas publiskās, jauktas vai sporta un rekreācijas apbūves teritorijas ar apstādījumiem paredzētas arī citās apkaimes daļās – galvenokārt ap Mangaļsalas ielu, kur atrodas vēsturiskie nocietinājumi, kā arī apkaimes ZA daļā.
Mangaļsalas DR un R piekrastē, kas ietilpst Rīgas brīvostas teritorijā, noteikts ražošanas un rūpniecības teritorijas statuss, kas atbilst šo teritoriju faktiskajai izmantošanai. Šādas teritorijas kopumā aizņem 13,2% jeb 105,8 ha. Relatīvi nelielas teritorijas Mangaļsalas apkaimē aizņem savrupmāju (20,7 ha), dzīvojamās (17,9 ha) un jauktas apbūves (12,0 ha) teritorijas.[1]
Vecdaugavas dabas liegums dibināts 1987.gadā. Tas iekļaus Natura 2000 teritoriju sarakstā. Tā aizsardzību reglamentē 1999.gada 15.jūnija Ministru kabineta noteikumi Nr.212 “Noteikumi par dabas liegumiem”. Saskaņā ar Vecdaugavas dabas aizasrdzības plānā (2004.-2013.) minēto, dabas liegums “Vecdaugava” atrodas Rīgas pilsētas ziemeļu daļā. Austrumos liegums robežojas ar Vecdaugavas mazstāvu apbūves teritorijām, bet Rietumos ar Mangaļsalas apbūvētajām un dabas pamatnes teritorijām. Lieguma Dienvidu robeža iet pa Laivnieku ielu.